20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر
خاطره فرامرزیها 4 هفته پیش 0نظر
مایکروسافت روز 29 ژوئیه را به عنوان روز عرضه ویندوز 10 اعلام کرده است. پس شاید اکنون بهترین وقت است که با هم با خاطرات شرکتی همراه شویم که تابه‌حال بزرگ‌ترین تحولات را در دنیای کامپیوتری ایجاد کرده است.

مایکروسافت روز 29 ژوئیه را به عنوان روز عرضه ویندوز 10 اعلام کرده است. پس شاید اکنون بهترین وقت است که با هم با خاطرات شرکتی همراه شویم که تابه‌حال بزرگ‌ترین تحولات را در دنیای کامپیوتری ایجاد کرده است.

مجموعه پیش رو نگاهی انداخته است به 25 سال ابتدای کار مایکروسافت و شامل تصاویری است از تیم مایکروسافت و نرم‌افزارهای جدید و خلاقانه آن‌ها.

با هم به تماشای تصاویری از تاریخچه مایکروسافت می‌نشینیم.


تولد مایکروسافت

مایکروسافت در چهارم آوریل 1975 در البوکرکی نیو‌مکزیکو، توسط دو دوست دوران بچگی با علاقه وافر به کامپیوتر متولد شد؛ پل آلن که از دانشگاه واشنگتن ترک تحصیل کرده بود و بیل گیتس که تحصیلات خود در هاروارد را نیمه‌کاره گذاشته بود.

یافتن جایی برای محل کار

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 3

این ساختمان بداقبال در ��لبوکرکی، اولین ساختمان مایکروسافت است. آن‌ها از 1975 تا 1979 در این ساختمان ماندند و سپس به واشنگتن نقل‌مکان کردند. زیرا مشکل اصلی آن‌ها، پیدا کردن کارمندانی بود که مایل باشند در نیومکزیکو کار کنند.

اولین کامپیوتری که توسط گیتس و آلن ساخته شد

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 4

شاید جالب باشد که بدانید مایکروسافت اولین شرکت گیتس و آلن نبود؛ همکاری اولیه آن‌ها کامپیوتری بود به نام Traf-o-Data که اطلاعات ترافیکی را می‌گرفت و به مهندسان ترافیک انتقال می‌داد. این کار، تقریباً موفقیتی نداشت اما راه رسیدن به مایکروسافت را هموار کرد. 

اولین محصول مایکروسافت

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 5

اولین محصول مایکروسافت، زبان برنامه‌نویسی بیسیک بود  که برای ریز‌رایانه التیر 8800 نوشته شد. این ریز‌رایانه در سال 1975 عرضه شد و یکی از اولین نمونه‌هایی است که به عنوان کامپیوتر شخصی شناخته می‌شود. این ایده پس از این به ذهن آلن و گیتس رسید که در مجله Popular Mechanics به مطالبی درباره این ریز‌رایانه برخورده بودند.

پشت پرده عکس معروف بازداشت بیل گیتس

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 6

مایکروسافت برای مدتی کار خود را به آرامی اما سودمند، در بازار بیسیک ادامه داد. در این زمان در حدود 1977 بود که بیل گیتس برای یک تخلف رانندگی دستگیر شد و نتیجه‌اش هم این عکس بازداشت معروف است.

رشد مایکروسافت

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 7

در 1978 مایکروسافت شرکتی با یازده کارمند بود. این عکس معمولاً با این جمله همراه است که :«اگر شما بودید، سرمایه‌گذاری می‌کردید؟» چون، نگاهشان کنید!

MS-DOS

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 8

سال 1980 کمی پس از رفتن مایکروسافت به واشنگتن، آی‌بی‌ام نیازمند یک سیستم‌عامل برای چهارمین کامپیوتر خود بود. مایکروسافت با سیستم MS-DOS و یا سیستم‌عامل Microsoft Disk وارد عمل شد که البته نمی‌توانست محصول خود را تولید کند و به جای آن مجوز فناوری کارخانه کامپیوتری Seattle Computer Works را خریداری کرد. کامپیوتر آی‌بی‌ام نبض بازار را در دست داشت و مایکروسافت هم سیستم‌عامل آن را تأمین کرد.

 بالمر به تیم پیوست

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 9

سال 1980 اتفاق مهمی رخ داد: بیل گیتس یکی از همکلاسی‌های سابقش در هاروارد به نام استیو بالمر را استخدام کرد. آلن در 1983 با شروع بیماری سرطان خون، مایکروسافت را رها کرد

عرضه اولیه سهام

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 10

این امر وقتی شروع شد که توجهات جهانی و رسانه‌ها به مایکروسافت معطوف شد. در 1986 مایکروسافت تبدیل به شرکت سهامی عام شد و برای بیل گیتس حداقل 350 میلیون دلار در پی داشت.

ویندوز 1.0

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 11

در 1985، کمی پس از تبدیل شرکت به سهامی عام، ویندوز 1.0 مایکروسافت تولید شد. قرار بود این ویندوز مشابه گرافیکی MS-DOS باشد تا استفاده از آن ساده‌تر باشد.

اولین فروش میلیاردی سال

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 12

ویندوز 2.0 در 1987 عرضه شد که به روز شده‌ی همان ویندوز قبلی بود. اما بهترین‌ها در انتظار مایکروسافت بود: ویندوز 3.0 سیستم‌عاملی بود که نام مایکروسافت را ماندگار کرد. در 1990 مایکروسافت اولین شرکت نرم‌افزاری بود که توانست به فروش سالانه یک میلیارد دلار برسد.

مایکروسافت آفیس نبض بازار را در دست می‌گیرد

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 13

مایکروسافت آفیس 4.0 با ویندوز 3.1 ارائه شد. اما ویندوز 3.0 تنها محصول مایکروسافت در سال 1990 نبود؛ اولین نسخه مایکروسافت آفیس تقریباً در همین زمان بیرون آمد و برای اولین بار جهان را با ورد، پاور پوینت و اکسل آشنا کرد. برنامه‌هایی که در 26 سال گذشته به طور مرتب مورداستفاده قرار می‌گیرند.

سال‌های طلایی و رقابت مابین بیل گیتس و استیو جابز

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 14

در این برهه، مایکروسافت سلطان مطلق کامپیوترهای شخصی بود. اما شرکت اپل با خط تولید کامپیوترهای مکینتاش خود، تنها رقیب اصلی مایکروسافت محسوب می‌شد. با اینکه در سال‌های بعد گیتس و جابز دوستان خوبی برای هم شدند، اما در آن مقطع رقبای تجاری سفت‌وسخت یکدیگر بودند.

ویندوز 95

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 15

ویندوز 95 رشد فوق‌العاده‌ای در زمینه سیتم های عامل به وجود آورد و عرضه آن در 24 اوت 1995 موجی از شایعات و تبلیغات را به خود به دنبال داشت. برخی هنوز هم سالگرد آن را جشن می‌گیرند. تبلیغات آن همراه با آهنگی از گروه راک محبوب رولینگ استونز به نام «Start Me Up»، در واقع ادای احترامی است به دکمه Start در این ویندوز که خود به عنوان انقلابی در تولید سیستم‌های عامل بود.

نطق اینترنت تایدال ویو (امواج جزر و مدی اینترنت)

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 16

گیتس در نطق معروف خود برای کارمندان مایکروسافت، از اینترنت به عنوان منبع بسیاری از تغییرات بازار یاد می‌کند. در این نطق که به اینترنت تایدال ویو مشهور است، ویندوز 95 به عنوان یکی از راه‌های ورود به این بازار در نظر گرفته می‌شود. آزمایش مایکروسافت نتورک، سرویس‌دهنده اینترنت و رقیب AOL در دستور کار قرار می‌گیرد. مرورگر وب اینترنت اکسپلورر کمی دیرتر و در نسخه به روز شده‌ی ویندوز 95 ارائه می‌شود.

مشکلات حقوقی

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 17

این نوآوری‌های اینترنتی مایکروسافت را درگیر مشکلاتی کرد؛ در 1998 وزارت دادگستری ایالات‌متحده شکایتی علیه مایکروسافت عنوان کرد با این مضمون که با ویندوز 95 و مرورگر تحت وب و تأمین‌کننده سرویس اینترنتی، این خطر وجود دارد که مایکروسافت این خدمات را در انحصار خود در آورد. در نهایت، از مایکروسافت خواسته شد تا علاوه بر صدور مجوز بازرسی، برخی از کدهای خود را در اختیار دیگر شرکت‌ها هم قرار دهد که البته نتایج طولانی مدتی هم در پی داشت.

بالمر رئیس مایکروسافت می‌شود

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 18

در 1998، دو اتفاق افتاد: ابتدا مایکروسافت ویندوز 98 را عرضه کرد که سیستم‌عاملی مناسب‌تر برای کار با اینترنت بود و سپس استیو بالمر به عنوان رئیس مایکروسافت انتخاب شد.

MSNBC و آب رفتن ویندوز

در اواخر 90 مایکروسافت به رشد خود درراه‌های مختلفی ادامه دارد. در 1996 مایکروسافت و NBC تولید MSNBC را به اتمام رساندند؛ پایگاه خبری که هنوز هم از آن استفاده می‌شود. سپس نوبت عرضه ویندوز CE رسید. این ویندوز ده سال پیش از آیفون، دارای سیستم‌عاملی بود که برای استفاده کامپیوترهای کوچک و وسایل دیجیتالی شخصی مناسب بود.

گیتس یک قدم به عقب می‌رود و بالمر مدیرعامل می‌شود

20 عکس تاریخی از طلوع مایکروسافت تا حکمرانی آن بر دنیای کامپیوتر - تصویر 20

13 ژانویه 2000 گیتس سکان مدیریت را به بالمر سپرد و عنوان جدیدی به نام «رئیس معماری نرم‌افزا��» را برای خود برگزید.

دوره بالمر

بالمر از 2000 تا 2014 رهبری شرکت را بر عهده داشت. در این مدت با تغییرات زیادی روبه‌رو بود: طلوع اپل، رشد گوگل و غروب کامپیوترهای شخصی که همه و همه تأثیرات عمیقی بر مایکروسافت گذاشت.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه