چرا متاهل ها از مجرد ها بهترند؟

ایران بانو دات کام
قدیمی‌ها می‌گفتند آدم‌های متاهل نسبت به مجردها هم سالم‌تر هستند و هم بیشتر عمر می‌كنند، حالا هم تحقیقات نشان داده كه احتمالا این باور قدیمی درست است و در مورد اكثریت آدم‌ها صدق می‌كند.

مجله سیب سبز ؛ آخرین مطالعات انجام شده نشان داده كه سن اولین حمله قلبی در مردان مجرد پایین‌تر از مردان متاهل است و سن متوسط فوت بر اثر سكته قلبی و مغزی مردان و زنان متاهل بالاتر از سن متوسط زنان و مردان مجردی است كه به علت این سكته‌ها فوت می‌كنند. اما چرا؟ یعنی واقعا ازدواج فیزیولوژی خاصی را در بدن فعال می‌كند كه طول عمر را اضافه می‌كند؟

1 +2 دلیل برای سلامت متاهل‌ها

1- رفتار و اخلاق سلامت: كریستوفر فاگوندس، فوق‌تخصص روانشناسی در دانشگاه ایالتی اوهایو می‌گوید: یك دلیل ساده سلامت بیشتر متاهل‌ها این است كه آنها روابط و كارهای پرخطر كمتری دارند، با دقت بیشتری رانندگی می‌كنند، كمتر سمت مواد مخدر و الكل رفته و همچنین كمتر سراغ بی‌بندوباری می‌روند، طبیعی است كه شیوه زندگی اینگونه سالم‌تر و كم‌خطرتر باشد.

2- سیستم حمایتی: دكتر رابرت دیویس، پروفسور طب داخلی در دانشگاه اوهایو می‌گوید: اگر متاهل باشید، احتمال اینكه دارای یك سیستم حمایتی مناسب باشید بیشتر است... به‌خصوص در مورد مردان. می‌توان دید كه افراد مجرد عموما تنها هستند و حالت دورافتاده دارند، طبیعی است كه چنین وضعیتی آنها را به سمت بیماری‌های اضطرابی و افسردگی سوق دهد و همه می‌دانند كه افراد دچار بیماری‌های اضطرابی یا مبتلا به انواع افسردگی بیشتر از سایرین دچار مشكلات جسمی می‌شوند.

3- الگوی بهتر: دكتر تئودور روبلس، فوق‌تخصص روانپزشكی رفتاری می‌گوید: همسر، فرزندان و پدر و مادر نزدیك‌ترین افراد به انسان هستند، اكثر انسان‌ها در دوران كودكی از پدرومادر خود الگو می‌گیرند و بعد از دوران بلوغ تاثیرگذارترین فرد در زندگی اكثر انسان‌ها همسر آنهاست. این همسران در عموم مواقع تلاش می‌كنند الگوی رفتاری مناسبی را به یكدیگر ارائه دهند، مثلا سعی می‌كنند رژیم غذایی مناسبی برای همسر خود تدارك ببینند و توصیه‌های پزشكی را به آنها بگویند... . درضمن همسران مراقب قرص‌ خوردن‌ها و سایر تجویزهای دارویی هستند. مطالعات نشان داده افراد متاهل درست‌تر و در زمان مناسب‌تر داروهای خود را مصرف می‌كنند.

چرا متاهل‌ها بهتر هستند

دكتر فاگوندس می‌گوید: از قدیم در افسانه‌ها و روایت‌ها آمده كه اگر انسان‌ها نیمه گمشده خود را پیدا كنند، بیشتر عمر می‌كنند، شاید موضوع همان ازدواج باشد، در واقع شاید نكته اصلی سلامت افراد متاهل این است كه آنها حتی به خاطر همسر و فرزندان‌شان هم كه شده، بیشتر مراقب سلامت 6020 ساعت شاد باشیم  داده كه سن اولین حمله قلبی در مردان مجرد پایین‌تر از مردان متاهل است، نشان داده كه احتمالا این باور خود هستند و بیشتر از خودشان مراقبت می‌كنند، در ضمن طبیعی است كه افراد متاهل به‌طور معمول هد��مندتر و منظم‌تر از افراد مجرد باشند.

 مهم خوشبختی است

اما این‌ را یادتان باشد كه صرفا در دست كردن حلقه ازدواج شما را سالم نمی‌كند و به طول عمرتان نمی‌افزاید، مهم این است كه ازدواج همراه با خوشبختی می‌تواند عمری طولانی را برای شما به ارمغان بیاورد. مطالعات انجام گرفته توسط پژوهشگران دانشگاه ‌آكسفورد نشان داده كه افراد متاهلی كه در زندگی مشترك خود احساس خوشبختی می‌كنند، طول عمر بسیار بیشتری پس از جراحی قلب باز نسبت به افراد مجرد دارند و البته باید این را هم متذكر شد كه در این مطالعه مشخص شد افراد مجرد هم نسبت به افراد متاهلی كه زندگی مشترك مناسبی ندارند، پس از جراحی قلب باز، طول عمر بیشتری دارند. 

دكتر كی‌كات گلاسر، مسئول انجام این تحقیق می‌گوید: یكی از دلایل احتمالی این موضوع این است كه زندگی مشترك بد و نابسامان باعث اضطراب مزمن می‌شود كه روی سیستم ایمنی حالت تضعیف‌كننده دارد و در كل باعث بروز بیماری‌های مختلف می‌شود... افرادی كه به‌طور معمول مشاجره و منازعه دارند سطح هورمون‌های استرس‌شان بالا می‌رود، زخم‌های‌شان دیرتر بهبود می‌یابد و عملكرد سلول‌های دفاعی آنها هم ضعیف‌تر است. جالب است بدانید كه در مطالعات ما مشخص شد در این مورد زنان آسیب‌‌پذیرتر از مردان هستند و سطح سلامت زنانی كه در یك زندگی مشترك نامناسب هستند از سطح سلامت شوهران آنها پایین‌تر است.

دركل وضع متاهل‌ها بهتر است

دكتر جیمزورما، متخصص روانشناسی بالینی در آكسفورد می‌گوید: مطالعات متعدد نشان داده كه زنانی كه ازدواج ناموفقی دارند بسیار بیشتر از سایر زنان دچار چاقی‌های شدید، افسردگی، فشارخون بالا و سكته‌های مغزی می‌شوند اما مردانی هم كه یك زندگی مشترك ناراحت‌كننده و پر از درگیری دارند بیشتر از معمول به سمت استفاده از موادمخدر و روانگردان‌ها می‌روند و آمار افسردگی در آنها بیشتر است.

اما دكتر ورما متذكر می‌شود كه در تمام مطالعات انجام گرفته، مشخص شده كه در زندگی‌های مشترك طولانی‌مدت (بالای 10سال) سطح رضایت از زندگی به طور معمول بیشتر از افراد مجرد هم50عوامل تنش زا و استرس فراد مجرد طالعات انجام گرفته، مشخص شده كه در زندگی‌های مشترك طولانی‌مدت (بالای 10سال) سطح رضایت از زندگ‌سن و سال است. او می‌گوید: دركل باید گفت كه به دلایل متعدد، افراد متاهل به‌طور متوسط سالم‌تر و بهتر از افراد مجرد زندگی می‌كنند و كمتر و دیرتر دچار بیماری‌های مختلف خطرناك می‌شوند.

مطلقه‌ها مواظب باشند

دكتر دیوید سابارا، پروفسور روانپزشكی در دانشگاه آریزونا می‌گوید: اینكه بگوییم افراد مجرد به دلیل مشكل ارتباطی یا مشكل شخصیتی مجرد هستند غلط است و شاید تنها در مورد گروهی از مجردها اینگونه باشد. در این گروه طبیعی است كه مشكلات ارتباطی یا مشكلات تیپ شخصیتی می‌تواند روی سطح سلامت كلی و نوع رفتارهای فرد هم تاثیرگذار باشد و در كل باعث شود كه آنها زودتر از سایرین دچار مشكلات و بیماری شوند اما گروهی از مجردها هم هستند كه هنوز فرد موردنظر خود را پیدا نكرده‌اند و به دنبال شریك زندگی خود می‌گردند، طبیعی است كه این گروه رفتار بهتری داشته باشند و رعایت نكات بیشتری را بكنند اما در مجموع آنچه مسلم است این است كه متاهل بودن به‌خصوص اگر همراه با احساس رضایت باشد، باعث بالا رفتن سطح سلامت و به تعویق افتادن بروز برخی بیماری‌های مهم می‌شود.

آخرین نكته هم اینكه، در مجموع به نظر می‌رسد كه افراد مطلقه هم مثل مجردها بیشتر در خطر هستند. دكتر سابارا می‌گوید: مطالعات متعدد نشان داده است كه بسیاری از افراد متاهل می‌توانند زندگی خود را مدیریت كنند و در نتیجه حس بدی به زندگی نداشته باشند‌ در این گروه احساس افسردگی و اضطراب ریشه‌دار زیادی وجود ندارد اما هم در این گروه و هم در گروه افراد مطلقه‌ای كه رضایت از وضع زندگی خود ندارند آمار سكته‌های قلبی و مغزی بالاست و سن برز این بیماری‌ها هم پایین‌تر از حد معمول است. باید در این مورد تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه