چرا اندروید و ویندوز باید پیش از اپل به عکاسی RAW دست یابند؟

چرا اندروید و ویندوز باید پیش از اپل به عکاسی RAW دست یابند؟
خاطره فرامرزیها یک ماه پیش 0نظر
فایل‌های RAW کاملاً می‌توانند دنیای عکاسی را ارتقا بخشند، اما اندروید و ویندوز باید قبل از هر چیز تمرکز خود را بر روی بهبود دوربین‌های موبایل خود بگذارند.

اپل سردمدار عکاسی با تلفن همراه است. نگاهی به امکان جستجوی دوربین در فلیکر، به خوبی نشان می‌دهد که محصولات اپل از هر برند دیگری، حتی از دوربین‌های کانن و نیکون هم در بارگذاری تصاویر جلوتر است.

اما اپل تنها به خاطر این موضوع دوربین‌های بهتر تولید نمی‌کند. با نوکیا، ال‌جی، سامسونگ و دیگران هم عکس‌های خوب و یا حتی بهتری می‌توان گرفت. اما اپل در چند سال اخیر شهرت خوبی را برای خود دست‌وپا کرده است. حتی تا اینجا پیش رفته که در کمپین‌ها، از بیلبوردهایی با مضمون «با آیفون عکس بگیرید» استفاده می‌شود.

اگر سازندگان و توسعه‌دهندگان اندروید و ویندوز می‌خواهند که در این عرصه با اپل رقابت کنند، دوربین‌هایشان باید دارای امکاناتی بالاتر از اپل باشند.

خبر خوب این است که بسیاری از دستگاه‌های اندروید و ویندوز برای حل این مشکل به عکاسی RAW روی آورده‌اند و خبر بد اینکه تقریباً هیچ‌کس از آن استفاده نمی‌کند.

RAW چیست و چه تفاوتی با JPEG دارد؟

فایل‌های RAW به فایل‌های خامی گفته می‌شود که دوربین هیچ‌گونه پردازشی بر روی اطلاعات آن انجام نمی‌دهد. این فایل‌ها حاوی اطلاعات بیشتری نسبت به  JPEG ها هستند اما باید توسط یک پردازنده، پردازش شوند. این فایلها ممکن است در هر نرم‌افزاری متف��وت باشند. دقیقاً مانند اینکه وب‌سایت‌ها در مرورگرهای مختلف، متفاوت‌اند.

فایل‌های RAW همچنین حجم بالایی دارند. JPEG ها خود را از شر اطلاعات اضافی که عموماً دوربین‌ها ذخیره می‌کنند، خلاص کرده و تنها آنچه برای نمایش نهایی ضروری است را نگه می‌دارند. یک فایل 16 مگا پیکسلی را به چیزی در حدود 3 تا 5 مگابایت تبدیل می‌کنند، اما این میزان برای یک فایل RAW در حدود 20 مگابایت است.

همچنین JPEG ها 256 طیف از رنگ‌های قرمز، سبز و آبی را دارا هستند. از سوی دیگر، فایل‌های RAW  برای هر رنگ 4.096 طیف را در بر می‌گیرند.

پس فایل‌های RAW بهتر به نظر می‌آیند؟

درست است. البته باید رویشان کار کرد.

یک JPEG با 16.7 میلیون رنگ (256^3) برای خلق یک عکس واقعی عالی است. اما سازندگان، JPEG ها را با ایده‌های خود برای گرفتن تولید بهترین عکس تطبیق می‌دهند. به همین دلیل رنگ‌ها در عکس، هنگام نمایش با نرم‌افزار روی گوشی با وقتی که نرم‌افزار دیگری آن را نمایش می‌دهد منطبق نیست. به همین دلیل، JPEG ها بیرون از گوشی بسیار بهترند. درست است که به نرم‌افزاری که فایل RAW را می‌خواند بستگی دارد، اما نقطه قوت این فایل‌های حجم بالا در این است که می‌توان آن‌ها را پیش از اینکه کیفیت عکس‌ها پایین بیاید ویرایش کرد.

سازندگان می‌توانند با قرار دادن پروفایل تصاویر در تصاویر RAW، آن را به علایق خود نیز نزدیک کنند، اما نکته قابل توجه اینجاست که هیچ برنامه از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد تا شما را برای زیباتر شدن عکستان محدود کند.

به عنوان مثال، عکس زیر LG G4 گرفته شده است:

چرا اندروید و ویندوز باید پیش از اپل به عکاسی RAW دست یابند؟ - تصویر 2

و یک دقیقه بعد از تنظیم کردن RAW، دوباره همان عکس:

چرا اندروید و ویندوز باید پیش از اپل به عکاسی RAW دست یابند؟ - تصویر 3

همان‌طور که می‌بینید، می‌توانید عکس را با سلیقه خود منطبق کنید. همچنین می‌توانید آن را به صورت JPEG ذخیره کنید تا با حجم کمتر و توانایی به اشتراک‌گذاری ساده‌تری باشد.

با فایل‌های RAW چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

فایل‌های RAW دقیقاً زمانی کاربرد دارند که عکس‌هایتان خوب از آب در نمی آیند. برای مثال:

- تعادل سفیدی یا White balance را می‌توان به صورت دستی پس از گرفتن عکس، تنظیم کرد.

- بازیابی بخش پر نور هم بهبود یافته است. برای مثال در عکس بالا رنگ آبی آسمان بسیار طبیعی‌تر در می‌آید.

- به همین صورت، بازیابی سایه‌ها هم بیشتر خواهد شد. می‌توان جزئیاتی را بیرون کشید که حتی از وجودشان بی خبر بوده‌ایم.

- و مهم‌تر از همه اینکه تصاویر با دید زیبایی شناسانه شما گرفته می‌شوند نه با ایده سازنده تلفن همراه. یک عکس JPEG مانند این است که عکستان را برای ویرایش نزد یک عکاس ببرید. درحالی‌که در فایل RAW خودتان دست به کار شده و وارد اتاق تاریک می‌شوید.

کارایی های بیشتر فایل‌های RAW را می‌توانید از اینجاببینید.

پس چرا هیچ‌کس از RAW استفاده نمی‌کند؟

با اینکه عکاسان حرفه‌ای همیشه از RAW استفاده می‌کنند، اما برای تلفن همراه همواره دست‌وپا گیرتر بوده‌اند؛ فضای زیادی را اشغال می‌کنند، توانایی پردازش بالاتری را می‌طلبند و تا وقتی که مقایسه نشده‌اند به نظر نمی‌رسد که از JPEG ها بهترند. JEPG ها در حقیقت‌ها به اندازه کافی خوب‌اند.

البته دلیل متقابل دیگری هم  وجود دارد: اپلیکیشن های عکس موبایل کمی فایل RAW را شناسایی می‌کنند به همین دلیل مردم کمتر با RAW عکس می‌گیرند. همچنین مردم کمتر با RAW عکس می‌گیرند بنابراین اپلیکیشن های کمی آن را می‌شناسند.

منبع : Yahoo!
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه