شيردوش، ياري دهنده مادران شيرده!

ایران بانو دات کام
شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد است و نوزاد را از ابتلا به بیماری‌های گوناگون مصون نگه می‌دارد.شیر مادر علاوه بر این‌که حاوی تمام ویتامین‌ها و مواد غذایی لازم برای نوزاد در 6 ماه اول زندگی است حاوی مواد ضد بیماری هم هست که همین، سلامت را برای فرزندان به ارمغان می-آورد. هنگام شيردادن نوزاد، نزديكي و راحت بودن، عمل شير دادن را به يك تجربه شگفت انگيز و بي‌نظير تبديل می‌كند.


 اولین ساعاتی که نوزاد به دنیا می‌آید مادر باید سینه خود را به روش صحیح در دهان نوزاد قرار دهد. بهتر است شیردهی همان ساعات اولیه توسط مادر صورت گیرد.بیشترین مشکلی که مادران با آن مواجه می‌شوند زخم شدن نوک سینه هنگام شیردهی است. این مشکل نشان می‌دهد که مادر روش صحیح شیردهی را نمی‌داند. برای همین مادران می‌توانند از سرشیشه هم برای سینه‌هایی که شقاق دارند، استفاده کنند.مادرانی که ممکن است یک سینه‌شان ترشح داشته یا شاغل باشند یا در خانه نباشند، می‌توانند از شیردوش استفاده کنند. براي بيشتر مادران شيرده، زماني فرا مي‌رسد كه به دلايل مختلفي مانند كار بيرون از منزل، مسافرت يا بيماري لازم است تا از نوزاد خود دور شوند. در اين زمان مادر مي‌تواند با استفاده از شيردوش، شير خود را براي نوزاد ذخيره كند. در حقيقت شيردوش ياري دهنده مادران شيرده است.

نگهداری شیر مادر

شیر مادر را تا 6 ساعت می‌توان در دمای اتاق نگهداری کرد.همچنین شیر را در یخچال تا 2 روز و در جایخی تا 3 هفته و در فریزر تا 3 ماه می‌توان نگه داشت.برای مادرانی که شاغل هستند این روش بسیار مناسب است.مادران شاغل می‌توانند خودشان شیرشان را بدوشند یا این که با استفاده از دستگاه شیر را بدوشند. در انجام این کار باید کاملا نکات بهداشتی لازم را که درمتن زیر آمده است رعایت کنند. شيردوش‌ وسيله پزشكي و دارويي است كه توسط سازمان غذا و دارويآمريكا تاييد شده است. مادران شيرده براي بيرون كشيدن شير خود از اين وسيله استفاده مي‌كنند. همچنين شيردوش به نگهداشتن ذخيره شير مادر، اتصال مجاري شير به دهان نوزاد و بيرون آوردن نوك سينه‌هايي كه صاف و برعكس هستند كمك می‌کند و نوزاد شيرخوار راحت‌تر مي‌تواند سينه مادر را بگيرد. بعضي از شيردوش‌ها به گونه‌اي طراحي شده‌اند كه مكيدن نوزاد شيرخوار را تقليد مي‌كنند.

اجزای تشكيل دهنده شيردوش

تمام شيردوش‌ها از چند بخش اساسي تشكيل شده‌اند.


 پوشش سينه:
جام مخروطي شكل كه ابتدا نوك سينه و قسمت‌هاي رنگي اطراف آن را پوشش مي‌دهد.

 پمپ:
محفظه مجوف نرم كه شير را بيرون مي‌كشد. پمپ ممكن است به قسمت پوشش سينه شيردوش وصل شده باشد يا به وسيله يك تيوب پلاستيكي به پوشش سي��ه وصل شود.

 ظرف شير:
يك ظرف قابل جدا شدن است كه زير قسمت پوشش سينه شيردوش قرار گرفته است و به محض اينكه شير پمپ زده مي‌شود در آن جمع مي‌شود. اين ظرف معمولا قابل استفاده مجدد يا يك بار مصرف است كه شير را درخود ذخيره كرده يا به نوك سينه وصل مي‌شود و هنگام غذا خوردن نوزاد از آن استفاده مي‌شود.

 شيردوش‌هاي دستی  شيردوش‌هاي باتري‌دار  شيردوش‌هاي برقي

شيردوش‌ها معمولا ابتدا نوك سينه و اطراف آن قفل شده و آن را جمع مي‌كنند سپس با وارد كردن يك مكش به نوك سينه، شير را از سينه خارج مي‌كنند.  به هر مكش و خارج شدن شير يك چرخه گفته مي‌شود.

شيردوش‌هاي دستي: به وسيله دست از آن استفاده مي‌شود. زماني كه با دست تلمبه را فشار مي-دهيد، شير از آن خارج مي‌شود. بعضي از مادران معتقدند كه كار با اين نوع شيردوش راحت-تراست زیراقدرت مكش آن با دست قابل كنترل است. اين شيردوش‌ها نسبت به انواع ديگر آنها سبك‌تر، ارزان‌تر و كم صداتر بوده و جاي كمتري را اشغال مي‌كنند. بعضي از زنان شيرده معتقدند كه كار با شيردوش دستي زمان‌گير است. علاوه بر آن هرچقدر تلاش مي‌كنند نمي‌توانند حتي يك قطره شير از سينه خارج كنند. به گفته برخي ديگر از مادران شيردوش دستي نمي-تواند به طور كامل شير سينه را خالي كند و در نتيجه شير از سينه آنها ترشح مي‌شود.

 ابتدا پوشش شيردوش را روي نوك سينه قرار بدهید سپس دسته يا اهرم آن را فشار دهيد. عمل مكش صورت گرفته و شير از سينه خارج مي‌شود سپس در محفظه مخصوص شير جمع مي‌شود. بعضي از شيردوش‌هاي دستي يك لوله يا تيوب كوچك دارند كه به محفظه مجوف يا تلمبه اتصال پيدا مي‌كند و پس از آن‌كه شير از سينه خارج می‌شود آن را به داخل ظرف مخصوص شيردوش هدايت مي‌كند. يك نوع از شيردوش‌هاي دستي وجود دارند كه شيردوش شيپوري نام دارند (شبيه شيپور دوچرخه). اين نوع شيردوش‌ها شامل يك توپ پلاستيكي تو خالي است كه به پوشش شيردوش متصل شده‌اند. بعضي از كارشناسان عقيده دارند اين شيردوش‌هابه اين علت كه نمي‌توان آنها را به خوبي تميز كرد غير بهداشتي بوده و بهتر است از آنها استفاده نشود.

شيردوش‌هاي باتري‌دار و برقي: از نكات مثبت اين نوع شيردوش سرعت بالا و سهولت در استفاده از آنهاست. اين نوع شيردوش‌ها با استفاده از باتري يا وارد كردن كابل آن به پريز برق و روشن شدن موتور كوچكش كار مي‌كند. اين نوع شيردوش‌ها ممكن است بيش از يك لوله يا تيوب متصل شده به پوشش شيردوش داشته باشند. تلمبه يك پنل كنترل كننده با يك سوئيچ دارد كه درجه مكش را تنظيم مي‌كند. بعضي از شيردوش‌هاي باتري‌دار روي الگوهاي مختلف مكش قابل تنظيم هستند.  به اين دليل كه اين نوع شيردوش با برق يا باتري كارمي‌كند مادر بايد در زماني كه برق يا باتري در دسترس نيست احتياط لازم را انجام دهد. به همين منظور در مواقعي كه بيرون از منزل هستيد يك شيردوش دستي همراه خود داشته باشيد.

نكاتي درباره نگهداري شير دوشيده شده

شيردوشيده شده، نسبت به شيرهاي ديگر مدت زمان بيشتري تازه مي‌ماند. اما اين احتمال وجود دارد تا فاسد شود. براي جلوگيري از فاسد شدن شير دوشيده شده، از راهنمایي‌هاي زير استفاده كنيد.
 •  چنانچه درجه حرارت اتاق 25 درجه سانتي‌گراد باشد، شير دوشيده شده مي‌تواند به مدت 6 تا 8 ساعت تازه بماند.
 •  اگر شير دوشيده شده در كيف‌هاي خنك نگهدارنده مواد غذايي نگهداري شود، به مدت 24 ساعت تازه مي‌ماند.
 •  در يخچال، شير دوشيده شده به مدت 5 روز قابل نگهداري است. البته شير بايد در قسمت اصلي يخچال نگهداري شود.
 •  در داخل يخدان يخچال، شير دوشيده شده مي‌تواند به مدت 2 هفته تازه بماند.

قطعات جانبي شيردوش

 •  نوارهاي دور سينه: اين نوارها به هنگام دوشيدن شير دور قفسه سينه بسته شده و شيشه مخصوص جمع آوري شير را زير سينه‌ها نگه مي‌دارد.
 •  ظروف مخصوص نگهداري شير: شير دوشيده شده را در آنها نگداري كرده و امكان فريز كردن آنها در اين ظرف‌ها وجود دارد.
 •  كيسه‌هاي استريل كردن شيردوش به وسيله بخار
 •  پمادهاي نرم كننده سينه: مانع از درد سينه به هنگام دوشيدن شير مي‌شود.
نكات بهداشتي ديگر

 •  قبل از آنكه دوشيدن شير را شروع كنيد، دست‌ها و سينه خود را بشویيد.
 •  بهترين قسمت براي نگهداري شير در يخچال، قسمت عقب يخچال يا فريزر يعني خنك‌ترين قسمت آنهاست.
 •  شير تازه را با شير فريز شده مخلوط نكنيد. از شيشه شيري كه شير قبلي در آن مانده است مجدد استفاده نكنيد.
 •  شيري را كه از يخدان يخچال خارج كرده‌ايد به كمك مایكروفر گرم نكنيد. احتمال دارد تا مواد مغذي آن از بين برود.
 •  اگر دوشيدن شير براي شما دردناك است، اين كار را با سرعت كمتري انجام داده يا شيردوش خود را عوض كنيد.

کــدوم رو بـــخرم؟

تنوع مدل‌های مختلف شیردوش در بازار ایران زیاد است. شما می‌توانید شیردوش‌های برقی و دستی را با قیمت‌های مختلف در بازار پیدا کنید. همراه بعضی از آن‌ها شیشه‌شیر یا وسایل جانبی دیگری هم وجود دارد. این چند نمونه، بهترین شیردوش‌هایی هستند که در بازار موجود هستند.


شیردوش برق NUK

این شیردوش شیر را مستقیم در شیشه می‌ریزد. سرشیشه و در آن هم به شما این امکان را می‌دهد که مستقیم با همین شیشه به فرزندتان شیر بدهید.شیردوش دستی Nuby

شما می‌توانید با پمپی که در این شیردوش وجود دارد به راحتی شیر را بدوشید. شیر در محفظه‌ای می‌ریزد و بعد می‌توانید آن را به هر شیشه‌ای که دوست دارید انتقال دهید.
شیردوش دستی first years

استفاده از این شیردوش بسیار راحت است. شما می‌توانید با تکان دادن دسته شیر را بدوشید و آن را در مخزن مخصوص بریزید. مخزن در دارد و می‌توانید شیر را در مخزن در یخچال نگه دارید.شیردوش دستی Nuby

این شیردوش هم دوشیدن بسیار راحتی دارد و هم در جعبه آن یک شیشه شیر، سرشیشه و پد مخصوص سینه وجود دارد. با داشتن آن به وسیله دیگری نیاز نخواهید داشت.شیردوش برقی AVENT

بالشتک‌های ماساژ دهنده این شیردوش باعث می‌شود شیر درست مثل مکیدن کودک باعث خروج طبیعی شیر می‌شوند. این شیردوش مکش آرامی دارد و جریان ثابتی از شیر ایجاد می‌کند.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه