دلايل شکست لقاح آزمايشگاهي (IVF) چيست؟

ایران بانو دات کام
چه عواملي باعث عدم موفقيت در انجام لقاح آزمايشگاهي يا IVF مي شود ؟
عوامل زيادي در شکست اين پروسه موثر است، امامهمترين آنها پايين بودن کيفيت تخمک انتخابي و وجود ناهنجاري در بيولوژي اين سلولاست.
-
کدام موارد موجب پايين بودن کيفيت تخمک ميشود؟
قبل از هر چيز سن زياد زنان ( بالاتر از 35سال ) مي تواند سلول تخمک را ضعيف کند تا جايي که حين انجام IVF اين سلول پاره مي شود و پروسه شکست مي خورد . هچنين وجود ناهنجاري درهسته سلول مزبور يا در غشاي سيتوپلاسمي آن نيز، در ترکيب نشدن با اسپرم و عدم تشکيل نطفه موثر است. در ضمن گاهي لقاح صورت مي گيرد ولي جنين به صورت ناقص تشکيل مي شود و بعد از حداکثر 6 هفته از بين مي رود.
بايد بگويم يکي از دلايل سقطهاي مکرر در برخي خانمها نيز، همين پايين بودن کيفيت تخمک است.
به علاوه وجود ناهنجاري در نقطه مرکزيکروموزومهاي موجود در تخمک ( سانتروزومي،نقص در فاکتور فعال کننده اين سلول و فشردگي بيش از حد محتواي DNA نيز، همگي در از بين رفتن تخمک موثرند.
-
چگونه مي توان قبل از انجام IVF، از وجودنقص در تخمک آگاه شد ؟
يکي از ساده ترين روشهاي بررسي تخمک، استفادهاز نانوتکنولوژي است. بوسيله اين متد مي توان درعرض چند دقيقه از وجود هر گونه اختلال احتمالي در ساختمان فيزيولوژيک يا ژنتيکي اين سلول آگاه شد و از شکست IVF جلوگيري کرد.
در ضمن ذکر اين نکته الزامي است که در برخي موارد دليل بسياري از بيماريهاي کشنده جنين و يا از بين رفتن نوزاد حين تولد، وجودمشکلات در ساختار ابتدايي سلول جنين است که به دليل ناهنجاري در ساختمان تخمک به وقوع پيوسته است

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه