در این توربین بادی پیشرفته زندگی کنید

در این توربین بادی پیشرفته زندگی کنید
خاطره فرامرزیها 2 هفته پیش 0نظر
هلندی‌ها در حال ساخت یک آسیاب بادی برای 800 سال آینده‌اند. این آسیاب بادی که در بندر روتردام این کشور قرار دارد، در واقع پلی است از گذشته به آینده.

در نگاه اول، این سازه شبیه دو حلقه غول‌آساست که از شیشه و فلز ساخته شده و بر روی آب شناور است. اما حلقه داخلی آن، در واقع یک«چرخ بادی» است؛ یک توربین بادی که نمی‌چرخد.

این سازه 170 متری در درون خود یک هتل، 72 آپارتمان و 40 کابین چرخ‌وفلک را جای داده است و وظیفه تأمین انرژی آن به عهده همان چرخ بدون حرکت است.

نوآوری در طراحی این چرخ بادی، از همکاری تعدادی شرکت هلندی شکل گرفته است که برای ساخت این سازه در روتردام گرد هم آمده‌اند. معماران معتقدند برای به تحقق پیوستن ایده‌ای چنین بزرگ حداقل 10 سال زمان لازم است.

چرخ بادی یکی از نمونه‌های استفاده از قدرت باد است. بخشی از انرژی‌های طبیعی که اخیراً مورد توجه قرار گرفته است. با اینکه مدتی است در ساختمان‌سازی و جاده‌سازی از انرژی خورشیدی استفاده می‌شود، اما انرژی باد هنوز راه طولانی را در پی دارد تا به عنوان جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی انتخاب شود. بااین‌حال معماران شروع به استفاده از توانایی‌های انرژی بادی کرده‌اند. به عنوان مثال آسمان‌خراش 50 طبقه‌ای در بحرین برای تامین انرژی، از باد استفاده می‌کند. جالب است بدانید که بازار جهانی استفاده از انرژی بادی در سال 2014، 44 درصد رشد داشته است.

اما آنچه چرخ بادی را از دیگر سیستم‌های بادی مجزا می‌کند، استفاده از مولکول‌های آب دارای بار مثبت برای تولید انرژی است.

اگر به شکل بالا دقیق‌تر نگاه کنید می‌بینید که یک سری لوله افقی در مرکز حلقه داخلی کشیده شده‌اند. این لوله‌ها دارای هزاران سر شیلنگ‌اند که ذرات آب دارای بار مثبت را به هوا می‌افشانند. سپس، وزش باد این قطرات آب را به سمت میدان الکتریکی هدایت می‌کند که سبب تولید بار منفی می‌شود. نتیجه این کار تولید الکتریسیته است بدون اینکه نیازی به حرکت دادن چرخ باشد.

همچنین، این سازه بخشی از انرژی خود را از خورشید دریافت خواهد کرد. اما این چرخ بادی چیزی بیش از یک مولد انرژی است.

حلقه بیرونی شبیه یک چرخ‌وفلک بزرگ شیشه‌ای خواهد بود که پایه‌اش در آب است. بازدیدکنندگان این چرخ بادی، می‌توانند سوار این چرخ فلک خارق‌العاده شوند که مسیر دایره‌ای شکل خود را حتی زیر آب هم طی می‌کند. این گردش 30 دقیقه‌ای با دیوارهای هوشمندی که نقش راهنمای تور مجازی را ایفا می‌کنند، به اوج خود می‌رسد.

در این توربین بادی پیشرفته زندگی کنید - تصویر 3

هنوز معلوم نیست هزینه ساخت این سازه چقدر خواهد بود اما سازندگان آن، این قول را داده‌اند که چرخ بادی نیاز چندانی به هزینه‌های جانبی نخواهد داشت. آن‌ها معتقدند دو تا چهار سال طول می‌کشد تا این توربین بی‌حرکت، درست مانند نیروی باد، بتواند از نظر درآمدزایی به شکوفایی برسد.

با اینکه هنوز سال‌ها وقت لازم است تا چرخ بادی شروع به حرکت کند، اما ایده ساخت آن قطعاً اکوتوریسم را وارد مرحله‌ای کاملاً جدید خواهد کرد. 

منبع : Business Insider sourceLogo/2015/07/Source-1437989969-business_insider.png
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه