توانایی ساخت استخوان انسان با چاپگرهای سه‌بعدی

توانایی ساخت استخوان انسان با چاپگرهای سه‌بعدی
خاطره فرامرزیها 3 هفته پیش 0نظر
در دنیای امروز پیشرفت‌های عجیبی که مخصوص فیلم‌های علمی-تخیلی بود، کم‌کم به واقعیت تبدیل می‌شوند. پس دیگر نگران شکستگی استخوان‌های خود نباشید چون چاپگرهای سه‌بعدی از این به بعد می‌توانند استخوان هم چاپ ‌کنند.

در ماه مارس گذشته، شرکت چینی شی‌آن که در زمینه فناوری پیشرفته ذرات و مواد فعالیت می‌کند، اعلام کرد که موفق شده یک استخوان مصنوعی و زیست فروسایی ( به این معنی که از موادی تشکیل شده که مانند اعضای بدن، توسط باکتری‌ها و ارگانیسم‌ها تجزیه می‌شوند) را با استفاده از چاپگر سه‌بعدی بسازد و به یک خرگوش پیوند بزند.

در این پیوند، از یک شیوه منحصربه‌فرد چاپ سه‌بعدی به نام Filament Free Printing استفاده شده است. این شیوه، فناوری چاپ سه‌بعدی FDM،که دقت بالایی در تولید محصول در اندازه کاملاً دقیق آن دارد اما بسیار گران تمام می‌شود را بهبود بخشیده است. در شیوه چاپ سه‌بعدی FFP، پلیمرها به شیوه‌ای بسیار دقیق و با استفاده از نور و گرمای UV بیرون داده می‌شود. همچنین این شیوه امکان چاپ در مقیاس بیشتر را ممکن می‌کند.

با استفاده از روش چاپ سه‌بعدی FFP، این شرکت قادر است یک استخوان مصنوعی را با همان پیچیدگی، قدرت و ساختار حفره‌ای شکل یک استخوان واقعی بسازد.

وقتی خرگوش این استخوان پیوندی ران را دریافت کرد، سلول‌های استخوانی آن به سرعت شروع به رشد کرد.

پس از این موفقیت، شی‌آن تلاش خود را بر روی ساخت استخوان انسان متمرکز کرده است و از چاپگر سه‌بعدی جدیدی به نام PCPrinter BCTM برای انجام پروژه‌های خود بهره می‌گیرد.

اگر این کار با موفقیت همراه باشد، این استخوان‌های مصنوعی می‌توانند جایگزینی برای بیمارانی باشند که با سرطان یا دیگر بیماری‌های کشنده دست‌وپنجه نرم می‌کنند و همچنین نیاز به جراحی‌های پر هزینه پیوند استخوان را به حداقل برساند.

منبع : Business Insider sourceLogo/2015/07/Source-1437989969-business_insider.png
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه