( تلقيح داخل رحمي اسپرم ) IUI (آي يو آي ) چيست ؟

ایران بانو دات کام
 

 در اين روش نمونه حاوي اسپرم با مواد خاصي شستشو داده شده و اسپرمهاي سالمتر از طريق كاتتر ( لوله پلاستيكي مخصوص يكبار مصرف) به داخل رحم تزريق مي شود. IUI روشي ساده است كه در درمان ناباروري با علل زير بكار مي رود:

 1. ناباروري با عامل مرداني ( كم بودن تعداد اسپرم ، تحرك يا حجم اسپرم ، و يا شكل غير طبيعي آن)

 2. ناباروري بدليل اختلالات دهانه رحم

 3. ناباروري با علت توجيه نشده و نامشخص

 4. اندومتريوز خفيف و متوسط

 5. اختلالات تخمك گذاري

 6. ترشحات كشنده اسپرم در س��ويكس

 7. ناتواني جنسي

 8. كمبود ترشح سرويكس

 9. قطع نخاعي

 10. انزال زودرس يا ناهنجاريهاي دستگاه تناسلي

 11. انزال معكوس

چگونه انجام مي شود ؟

پس از انجام آزمايشات و معاينات معمول در زوجين طبق نظر پزشك معالج از سيكل طبيعي و با تحريك تخمك گذاري داروهايي جهت القاء تخمك گذاري به خانم داده مي شود ( از روز سوم بعد از شروع قاعدگي از داروهايي مانند كلوميفن و پس از آن آمپولهاي HMG استفاده كرده و در روز دوازدهم قاعدگي انجام سونوگرافي جهت ارزيابي تعداد و اندازه فوليكول هاي بوجود آمده از بيمار به عمل مي آيد. در صورت مناسب بودن اندازه فوليكول ها و مخاط رحم دستور تزريق آمپول HCG داده شده و از بيمار درخواست مي گردد كه صبح روز دوم بعد از تزريق ( حدود 36 ساعت بعد ) با همسر خود جهت انجام IUI مراجعه نمايند. در اين روز نمونه حاوي اسپرمهاي گرفته شده از شوهر بيمار را با مواد خاصي شسته و سالمترين آنها را انتخاب كرده و با يك كاتتر پلاستيكي نازك با يك معاينه معمولي بدون بيهوشي و بي حسي به داخل رحم تزريق مي شود.

مدت زمان استراحت پس از انجام اين روش چقدر است ؟

لازم نيست ولي تنها حدود 20-15 دقيقه پس از انجام اين روش توصيه مي شود . اين روش نيازي به بيهوشي نداشته و روشي بي درد و بسيار ساده است مانند يك معاينه معمولي مي باشد. شانس بارداري با اين روش 20 % در يك دوره درمان است . نزديكي بلامانع است و مي تواند فعاليت عادي خود را ادامه دهد.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه