ترک وابستگی نوزادان به مواد مخدر!!

ترک وابستگی نوزادان به مواد مخدر!!

مجموعه : اعتیاد و مواد مخدر
ترک وابستگی نوزادان به مواد مخدر!!

با در معرض قرار داشتن دائمی جنین و سپس نوزادی در بو و دود مواد مخدر وابستگی بین این نوزادان به وجود می آید در این بخش به بهترین راه های ترک این وابستگی اشاره می شود.

 

مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی، گفت: ترک وابستگی نوزادان به مواد مخدر از لحظه تولد نیاز به مراقبت ویژه دارد.محسن روشن‌پژوه در خصوص ترک وابستگی نوزادان معتاد به مواد مخدر، اظهار داشت: نوزادان به دلیل اعتیاد مادر از طریق خون به مواد مخدر وابسته می‌شوند اما مفهوم وابستگی در نوزادان با مفهوم اعتیاد به معنی رایج متفاوت است چراکه در این حالت وابستگی به صورت ناخواسته در بدن نوزاد ایجاد شده و شرایط ترک آن متفاوت است.

وی ادامه داد: در ترک وابستگی نوزادان دارای مادر معتاد باید کادر پزشکی از لحظه تولد متوجه این موضوع بوده و شرایط خاصی برای آن نوزاد فراهم شود چراکه به دلیل قطع ناگهانی اثرات مواد مخدر ممکن است نوزاد دچار تشنج، افت قند، مشکلات تنفسی و… شود و حیاتش به خطر بیفتد لذا باید در یک فضای اختصاصی مراقبت شود.

مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی همچنین با اشاره به موضوع راه‌اندازی کلینیک ترک اعتیاد نوزادان گفت:در این خصوص نیاز به کلینیک نیست و باید در برخی بیمارستان ها بخش زایمان و نگهداری ویژه برای زایمان مادران معتاد در نظر گرفته شود، چراکه با توجه به شرایط یک نوزاد تازه متولد شده اقدامات باید در بیمارستان صورت گیرد و کادر پزشکی حین زایمان مادر در جریان اعتیاد وی باشند.

وی افزود:‌ در زمینه ترک وابستگی نوزادان به مود مخدر با توجه به اینکه انگیزه روانی ادامه استفاده از مواد مخدر وجود ندارد، کار بهتر انجام می‌شود اما شرایط مراقبتی ویژه‌ای نیاز دارد.

روشن‌پژوه در پایان گفت: در خصوص راه‌اندازی کلینیک ترک اعتیاد نوزادان که در شورای شهر مطرح بود باید بگویم ما با شهرداری تهران در این زمینه در تعامل هستیم و می‌توان در این حوزه با امکانات و منابع شهرداری و تخصص و تجربه بهزیستی اقدامات خوبی انجام داد

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه