تحريك تخمك‌گذاري در زنانی که تخمک گذاری ندارند

ایران بانو دات کام

داروهاي متعددي جهت تحريك تخمك‌گذاري در زنان استفاده مي‌شوند. که پزشک با توجه به علت ناباروری و سابقه باروری شخص آن ها را تجویز می نماید.

کلومیفن سیترات

شايع‌ترين دارو جهت تحريك تخمك‌گذاري كلوميفن سيترات است كه در صورت اختلال در تخمك‌گذاري و زماني كه سطح استروژن، LH و FSH طبيعي است، پزشك آن را تجويز خواهد نمود، اين دارو معمولا از روز سوم تا هفتم (به مدت 5 روز) با دوز 50 ميلي‌گرم در روز تجويز مي‌شود، بعد از مصرف دارو با يك سونوگرافي در روز دهم سيكل نتيجه دارو بر روي فوليكول‌ها بررسي مي شود. اگر فوليكول‌ها رشد نموده و اندازه آنها مناسب شده باشد، پزشك مي‌تواند با تجويز آمپول HCG تخمك‌گذاري را القا كند. مي‌توان تخمدان ها را نهايتا تا 5 دوره تحريك نمود و تحريك بيش از 5 دوره توصيه نمي‌شود. زيرا در صورت عدم موفقيت بعد از 5 دوره احتمال حاملگي با اين عمل نادر است. مهم‌ترين خطر در درمان با كلوميفن تكامل چند فوليكول و بارداري چندقلوئي است.

لتروزول

داروي لتروزل نيز جهت تحريك تخمدان در زنان مبتلا به عدم تخمک گذاری و مقاوم به کلومیفن توسط پزشك تجويز مي شود، اين دارو از روز سوم به مدت 5 روز، يك عدد معادل mg 5/2 روزانه مصرف مي شود. مزیت لتروزول نسبت به سایر داروها کاهش احتمال بارداری چند قلویی است.

گنادوتروپین های برون زا

روش دیگر تحریک تخمدان استفاده از گنادوتروپین های برون زا مانند آمپول HMG ،HCG  و آگونيست‌هاي هورمون آزاد كننده گنادوتروپين‌ها (GnRH) هستند که در زنان مبتلا به کمبود هورمون های گنادوتروپین و یا زنانی که به سایر روش های ساده تر پاسخ نداده اند استفاده می شود. در صورت نیاز دوز دارو را پزشك با توجه به نياز شخص و بررسي تخمدان او تنظيم مي‌كند. . این داروها پرقدرت بوده و در اکثر موارد اثرات خوبی نشان می دهند.

متفورمین

داروی متفورمین، یک داروی ضد دیابت است و مقدار قند و کلسترول خون را کاهش می دهد و باعث کاهش وزن در افراد چاق می شود. این دارو جهت تحریک تخمک گذاری و آزاد شدن تخمک موثر خواهد بود. اکثرمطالعات نشان داده است که درمان با متفورمین به تنهایی ممکن است در زنان مبتلا به عدم تخمک گذاری و سندرم پلی کیستیک سبب القای تخمک گذاری شود. درمان ترکیبی با متفورمین و کلومیفن تقریبا 9-4 برابر بیشتر از درمان با کلومیفن به تنهایی سبب تخمک گذاری می شود.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه